A kapszulahotel története
A 60-as évek környékén a japán építészek megérezték a jövőbeli lakhatási válság lehetőségét a növekvő népesség miatt, és elkezdték kidolgozni a legkülönlegesebb ötleteket a probléma megoldására. Az egyik híres irányzat, amely akkoriban fejlődött ki, az „anyagcsere” volt. Ismered a tokiói Nagakin kapszulatornyot ? Nos, ez az anyagcsere dióhéjban. A tornyot maga a mozgalom alapítója, Kisho Kurokawa tervezte 1972-ben. Ez egy vegyes felhasználású lakó- és irodatorony, két betontoronyból és természetesen a kapszulákból áll. Az előregyártott kapszulák lehetővé tették, hogy a lakossági lakások és az egész épület fokozatosan, igény szerint, minimális alapterülettel növekedjen.
Így kezdődött az egész „kapszula” dolog, ami később kiforrta magát egy olyan szállodai marketing eszköz ötletévé, ami úttörő volt a maga nemében. Szóval készen állsz arra, hogy többet megtudj azokról a nem szokványos hotelekről, amelyek úgy néznek ki, mint egy sci-fi film? Kezdjük el.
1. A legelső kapszulahotel 1979-ben nyílt meg Oszakában , és nem más tervezte, mint Kisho Kurokawa. Az Osaka Capsule Inn továbbra is aktív, és valójában Japán egyik legjobb kapszulahoteljeként tartják számon.
2. A folyosó két oldalán lévő szobák helyett a kapszulahotelekben ágy méretű kapszulák kerülnek egymásra és egymás mellé.
3. A kapszula mérete általában 1,2 m széles, 2 m hosszú és 1 m magas. Tehát nem éppen alkalmasak sem állásra, sem guggolásra.
4. A kapszulában az ágyon kívül lehet akasztós TV, amely alkalmas alvás közbeni nézésre, Wi-Fi, tükrök, kis fiókok, ébresztőórák.
5. A kapszulákhoz többnyire nincsenek zárható szekrények. A vendégek számára a dolgaik tárolására szolgáló egyedi szekrények általában külön zónában vannak elhelyezve.
A kapszulahotelekben van zuhanyzó?
6. Igen, nincs saját fürdőszoba, csak a közös zuhanyzó. Vannak olyan kapszulahotelek, amelyek szaunát is biztosítanak.
7. A vendégeknek cipőiket a kijelölt szekrényekben kell hagyniuk, és a szállodai papucsban kell mozogniuk. Bizonyára te is ismered azt a japán szokást (ami Európában is jelen van), hogy az ajtónál le kell venni a cipőnket. De érdekesség, hogy Japánban még az iskolákban is így csinálják.
Mennyibe kerülnek a kapszulahotelek éjszakánként?
8. Sokkal olcsóbbak, mint a szállodák, 5-15 ezer Forint között van átszámítva egy éjszaka egy főnek. Tehát jó alternatívát jelenthetnek a hostelekkel szemben, ha nem vagy klausztrofóbiás.
9. A kapszulahotelek eredetileg a városon kívüli üzletembereket célozták meg, akik egyéjszakás tartózkodásra szorulnak, vagy lekésték az aznapi utolsó vonatot. Egyes szállodák azonban ma már kifejezetten nőknek is kínálnak szállást, a számukra kijelölt külön emeleteken.
10. Nem pontosan ezek a hotelek a legjobbak, ha a magánéletről van szó. Az egymás melletti halmozás hallhatóvá teszi a környező kapszulákból származó hangokat, amelyek nagyon zajosak lehetnek. A kapszula belsejét az átlátszó üvegajtó mögötti függöny zárja le a kívülállók szemei elől.
Mi az a pod hotel?
+1 Kapszulahotelek nem csak Japánban vannak. Lehet, hogy Japán vezette be őket, és valószínűleg itt van a legtöbb kapszulahotel, de az utóbbi időben ezek a praktikus és helytakarékos szállodák világszerte elterjedtek, úgy, mint Hongkongban, Londonban, Moszkvában, Amszterdamban és sok más helyen. Sokszor pod hotels néven szerepelnek, és kissé eltérhetnek a japán szabványoktól.