#1. Áztasd be a lábad!
A lábak alapos tisztítása több mint egy gyors zuhany alatt leöblíteni egy kicsit- ennél jóval több törődést igényelnek! Gondolj bele, milyen gyakran és alaposan mosol arcot, hajtat, vagy kezet, lábat is hasonlóan nagy hangsúllyal kellene! Néha, néha áztasd be a lábaidat! Sós áztatáshoz oldj fel fél csésze Epsom sót egy kádban vagy egy nagy tál meleg vízben, és áztasd körülbelül 10-20 percig. Az Epsom-só kivonja a nedvességet a bőrből, ami viszont kevésbé vonzó helyet biztosít a baktériumok túlélésére. Nem csak sóval, hanem például ecettel is lehet áztatni, mi kifejezetten az almaecetet ajánljuk erre a célra. De nem mindig jó ám áztatni, például nyílt sebek, karcok, vágások esetében szigorúan tilos, illetve irritáció esetében is abba kell hagyni!
#2. Tartsd szárazon a lábaidat!
Micsoda, az előbb még azt írtátok, hogy áztassam be, most akkor mi? Igen, fontos az áztatás, de legalább ilyen fontos az is, hogy egyébként meg ne legyen nedves környezetben. Áztatás, vagy mosás után feltétlenül töröld szárazra a lábaidat! A kellemetlen szag a nedvességből származik, ezért fontos, hogy a láb, a cipő és a zokni a lehető legszárazabb legyen. Pro tipp: Ha a nap folyamán izzad a lábad, tegyél egy pár zoknit a táskád mélyére, és ebédidőben vagy edzés után cseréld le a zoknit. Arra is ügyelj, hogy természetes anyagokat válassz, például pamut zoknit, és ne pedig nejlont! A mesterséges anyagok, például a nejlon vagy a műanyag felfogják a nedvességet, míg a természetes anyagok segítik a párologtatást.
#3. Fertőtlenítsd a cipődet!
Zöld szagfelhő veszi körül a cipődet akkor is, ha nem hordod? Ne lepődj meg, ha aztán a lábad id büdös! De ne is indulj el a kuka irányába, hiszen nem feltétlen kell kidobni a büdös cipőket, elég csak fertőtleníteni őket! Keress olyan általános sprayt, amely etanolt és más fertőtlenítő összetevőket tartalmaz, amelyek elpusztítják a baktériumokat, vedd ki a talpbetétet, fertőtlenítsd le azt is, és hagyd alaposan megszáradni!
#4. Használj hintőport!
Ha azt észleld, hogy izzad a lábad, próbáljon ki egy vény nélkül kapható lábizzadásgátlót. Vagy válassz otthoni gyógymódot, és szórj egy kevés kukoricakeményítőt, vagy egyszerű hintőport a cipődbe, hogy szárazon tartsd a lábad
#5. Fordulj szakemberhez
Ha a fent leírt módszerek nem vállnak be, akkor nincsen más lehetőséged, mint sem, hogy szakemberhez fordulsz. A szakszerű podiátriai szűrővizsgálatok segítenek feltárni, hogy mi állhat a kellemetlen szagok hátterében, és ezek alapján megfelelő kezelésben lehet részed. Sokszor előfordul, hogy valamilyen más háttérprobléma okozza a kellemetlen tüneteket, ez esetben azokat kell kezelni elsősorban.