Mi az a bölcsességfog, és miért ilyen bajos?
Régen, amikor nyers húst ettünk, szükség volt a nyolcadik fogra. De a civilizáció felemelkedésével ez egy csökevény szervvé vált, és mivel időközben az állkapcsunk összement, legtöbbször nincs neki elegendő hely, ezért ferdén nő ki.
Miért kell még időben eltávolítani?
Azonban, ha rosszul nő, az a többi fogat is nyomja, és azon túl, hogy az egész állkapcsodban érezni fogod a lüktetést, a rágósíkot is eltolja, ami által megváltozik a rágótengely, így az egyes őrlőfogakat erő nyomás is, ami hosszútávon a fog elvesztéséhez vezet.
Ha azonban a fogorvosod javaslatára már akkor kiszedeted, amikor még nem eresztett gyökeret, akkor a beavatkozás gyors, kockázatmentes, a gyógyulási idő pedig rövidebb. Ha addig halogatod, amíg a mellette lévő fogat teljesen elnyomja, akkor könnyen lehet, hogy azt a fogat el kell távolítani, és ha a nyolcas rosszul áll, akkor bizony azt is.
Tényleg olyan szörnyű a bölcsességfog eltávolítás?
Nem. Persze, ha az ember választhat, inkább kihagyná ezt a beavatkozást. azonban az az infantilis horror, ami ennek a fognak a húzása körül kialakult, az teljesen indokolatlan. Nekem személy szerint már több fogamat is húzták, ilyet is, olyat is, és számos más fogászati szolgáltatást kipróbáltam. Tapasztalatból mondom: a foghúzás az egyik legkevésbé fájdalmas dolog, ami a fogászaton történhet veled.
A húzásból semmit nem érzel, nagy hangsúlyt fektetnek a páciensek érzéstelenítésére. Olyannyira, hogy egyes rendelők szlogenjévé vált: fájdalommentes fogászat Budapest számos pontján akad. A húzás utáni órákban is le vagy még szedálva. Amikor kimegy az érzéstelenítő, akkor elkezded érezni, hogy valami történt, de az érzést inkább ahhoz tudom hasonlítani, amikor megütöd az álladat, vagy behúznak egyet. Az elkövetkező 2 napban természetesen érzed a helyet, csíp, néha fáj, de ha őszinte akarok lenni, egy afta a szájban ezerszer rosszabb.
Úgyhogy, ha neked is ideje lenne lépéseket tenned bölcsességfog eltávolítás-fronton, inkább ne halogasd!