Milyen fajta szaunák vannak?
Manapság már nem csupán az a szauna létezik, amelyet annak idején még északon ismertek. A modern technológiának köszönhetően már számos fajtát meg lehet különböztetni.
Egyfelől, ott a finn szauna, ahol egy kályha melegíti fel a levegőt, ami kissé nehéz, páradús.
Másodszor, ott az infraszauna, ami főleg abban különbözik a finn társától, hogy itt kályha helyett infralámpákkal érik el a kívánt meleget. Ugyan egy kicsit kevésbé nehéz a levegő, a test jobban áthevül ebben a fajtában.
Aztán ott van a kombinált szauna, melyben egyaránt be van építve kályha és infralámpa is, így aztán nem szükséges választani az építtetésnél, csak aznap, hogy melyik mód legyen használva.
A kültéri szauna nem a házban, hanem a kertben kerül megépítésre, ezáltal még meghittebbé téve a pihenést. Egy szép kültéri szauna bármelyik kertnek a méltó dísze lehet, ráadásul télen különösen hangulatos a használata.
A bioszaunák főként azon emberek számára jó választás, akik szeretnék élvezni a szauna pozitív hatásait, de nem bírják a forróságot, ezek a berendezések ugyanis legfeljebb 60°C fokig melegednek, viszont sokkal magasabb a páratartalmuk.
Hogyan hat a szaunázás a szervezetre?
A szaunázás számos pozitív hatást gyakorol a testre. Mivel ez egy sokkterápia, javítja a vérkeringést, erősíti a szívet és a szervezet ellenállóképességét. A kötőszövetek rugalmasabbak lesznek a használatától, ami által feszesedik a bőr. A hőségben beindul az izzadás, amivel kiürülnek a különböző salakanyagok, sőt, a forróság miatt fokozódik az endorfin termelés, így aztán remek stresszoldó terápia is.
Mikor nem szabad szaunázni?
Azonban ez nem univerzális gyógyszer különböző betegségekre! Néhány esetben érdemes elkerülni a szauna használatát, például betegség esetén, különösen, ha az lázzal is járt. Lázasan, vagy hőemelkedéssel tilos szaunázni! A láz miatt a szervezet amúgy is gőzerővel dolgozik (ezért melegedik fel a test, pont, mint az autók motorja – ha erőltetve dolgoztatják, felmelegszik), ha ezt még fokozzuk a szauna hőségével, akkor könnyen lehet, hogy a szív egész egyszerűen nem bírja tovább.
Néhány hasznos tanács
A szauna nagyon szárítja a hajat, ezért vizes, vagy vizes törölközőbe csavart hajjal érdemes beülni a melegbe.
Szaunázás előtt minden ékszert jobb levenni, mivel a fémek sokkal gyorsabban forrósodnak át, és könnyen megégethetik a viselőjüket.
Kommentek
Még nincsnenk hozzászólások.